Erdoğan Atalay: "Nejlepší atmosféra vzniká, když držím svoji dceru v náručí a něco jí čtu. "

22. června 2011 v 21:46 | Božena |  Erdoğan Atalay - rozhovory
Erdoğan Atalay: "Nejlepší atmosféra vzniká, když držím svoji dceru v náručí a něco jí čtu. "

Rozhovor s "lesenmachtspass.de , duben 2011: záznam rozhlasového rozhovoru Čtení je zábava, volný přepis Barbara Fuckner.


Mod: natáčíte "Alarm für Cobra 11" a jste herec. Potřebujete určitou atmosféru ke čtení, čtete dobře?

Erdoğan se směje

Mod: Tedy vytváříte si určitou atmosféru?

Erdoğan: (směje se) Kdybych na ni čekal, tak bych se k četbě vůbec nedostal.

Mod: Dobře.

Erdoğan: Nejlepší atmosféra pro mě je, když držím svou dceru v náručí, upřímně řečeno a předčítám jí.

Mod: Oh, to je pěkné ! A co jí předčítáte?

Erdoğan: Četl jsem už všechno možné. Tak například pohádky z "1000 a jedné noci" ... Nyní jsme objevili rozhlasové hry. Na gramofonové desce, kupodivu, protože jsou vtipné a moudré a dcera je vůbec neznala. Jinak jí čtu sám všechno možné. Tedy, to co se týká dětí. Vymýšlím si příběhy. Někdy sedí, někdy leží a říká : "Tati, řekni mi něco o světě. Vyprávím jí o světě a ona pak usne".

Mod: Jakou jste měl nejraději dětskou knihu , když jste ještě žádné děti neměl? Je nutné dítěti předčítat, když už na světě je?
Erdoğan: Ano, mám starou pohádku knihu s pohádkami. Takže Bratři Grimmové, samozřejmě. Mám ji vázanou v kůži. Byla už sama o sobě dosti rozbitá, ale byla to moje kniha pohádek, ze které mi moje maminka předčítala. A kniha existuje stále, nyní čtu já svojí dceři. Tam je " Paní Zima", "Vlk a sem malých kůzlátek" a třeba "Jeníček a Mařenka" ... Takže všechno.

Mod: Dobře. Co byste doporučil jiným matkám a otcům, aby při předčítání svým dětem byli úspěšní. Jak můžou dosáhnout toho, aby dítě potom rádo četlo. Máte nějaký tip.

Erdoğan: Ano, a zní jednoduše. A tady je ten vtip, předčítání samo o sobě zahrnuje nejen čtení, ale také obsahuje přesně chvíli pospolitosti, moment bezpečnosti, které se nesmí zapomenout dát dětem. A většina lidí se tak pohrouží do sebe, ven z každodenního života, zapomene na problémy, když cítí čtení jako překážku, ale to je nesmysl. Je to opravdu nádherné, jen čtvrt hodiny ležet v posteli s dítětem nebo dětmi a říct "Ahoj, co jsme četli předtím a co budeme číst." A jestliže se člověk podívá do očí dětem, jak vás sledují a poslouchají, uvědomíte si, jak krásné je to pro vás samotného. A pokud to uděláte, můžete se takto s dětmi učit, vy přečtete jednu větu a dítě přečte větu další. Nebo každý přečte jedno slovo.

Mod: Dobře. A pak možná obecnější otázku: Jak důležité je čtení pro dobré vzdělání? V jakém kontextu byste klasifikoval čtení v oblasti vzdělávání?

Erdoğan: Takže ve vzdělávacím kontextu úplně nahoře, ano, v zásadě, protože jazyk je klíčem ke vzdělání. To platí samozřejmě pro určitou zemi, ve které se nalézáme. A v našem případě je to v Německu, v tomto případě je to tedy němčina. Je to jen základní prvek, který musíme pochopit. Jinak se nedá vzdělání rozumět, člověk tak musí působit na sebe, protože prostě nerozumí, co to znamená.... (Smích)

Mod (směje se): krásný závěr.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 André André | E-mail | Web | 23. června 2011 v 8:57 | Reagovat

Super !

2 Danella - SBéšínko :-D Danella - SBéšínko :-D | Web | 3. července 2011 v 10:35 | Reagovat

Já když se začtu tak to stojí za to. Minulý týden jsem si ani nevšimla, že přistoupila do autobusu kamarádka :-D

3 ivka ivka | 15. února 2016 v 15:16 | Reagovat

já taky ráda čtu knihy ale i taky časopisy napsáno životem jsou tam pěkné příběhy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama