Rozhovor s Erdoganem 20.9.2009

26. září 2009 v 9:23 | Božena |  Erdoğan Atalay - rozhovory
Bouračky jen v seriálu

Od Wolfganga Golze, 20.září 2009


Honičky jsou jeho denním chlebem, Erdogan Atalay hraje v Kobře 11 dálničního policistu, který často jede až na hranici svých možností.

Když je řeč o dopravních nehodách, ví herec Erdogan Atalay své. Neboť co na obrazovkách vypadá občas nebezpečně, to také nebezpečné skutečně je. Filmové scény nejsou žádné počítačové animace. Přes 300 automobilů v pořizovací hodnotě okolo pěti milionů eur bylo již sešrotováno v dosavadních 200 dílech seriálu Kobra 11. Žádný služební vůz zatím nezůstal bez poškození.


A jak jezdí takový muž v soukromí?

Erdogan Atalay se usmívá. Ujišťuje pěknou němčinou s hannoverským nádechem: " Jezdím s velkou předvídavostí.". To se také není co divit, říká: " Však také znám následky dopravních nehod." Je mu tedy docela trapné, že již přesto jednou přišel o svůj řidičský průkaz (" V noci mě vyfotili na volné silnici. Byl jsem trochu moc rychlý.")

Ovšem jeho soukromý vůz přímo vybízí k rychlé jízdě. Erdogan Atalay jezdí černým Maserati 3200 GT Assetto Corsa s 370 koňmi pod kapotou. Ke zrychlení z nuly na sto potřebuje vůz jen 5,9 s. Tohoto sportovního kupé s elegantními záďovými světly ve stylu bumerangu bylo vyrobeno jen 250 exemplářů. Atalayovo Maserati je již deset let staré a má najeto 60 000 km. Sám herec se počítá mezi řidiče fajnšmekry. Maserati okouzluje jemným zvukem, který může přejít do mocného burácení. Je to zvuk motorů, který muže tak fascinuje a mnohé ženy irituje. Je jedním z důvodů, proč mnohdy šedovlasí dědové usedají na motorky Harley-Davidson.


Atalay rád poslouchá tyto zvuky, i tehdy, když jsou pěkně hlasité. Jednou byl na pozvání jezdce formule 1 Adriana Sutila na závodech v Monze. Kvůli řevu motorů mu dávali chrániče na uši. "Já jsem je odmítl", říká Atalay, " neboť miluji zvuk motorů ve vysokých obrátkách. Chtěl jsem si je vychutnat." Nějaké poškození sluchu si přitom nepřivodil.

Hrozná představa je pro Atalaye perspektiva, že v budoucnu budou auta poháněna jen elektromotory a budou jezdit neslyšně. On již ovšem ví, co pak bude dělat: " Tak si pustím speciální CD s báječným zvukem mého Maserati." Autoakustici již delší dobu pracují na tom, aby vytvořili uměle zvuky motoru a pouštěli je do interiéru. Pěkně vyladěné, podle pohybu plynového pedálu.


Bez výhrad akceptuje Atalay skutečnost, že trend směrem k elektromobilům je nezvratný. Vzhledem k oteplování Země " pochopil celý svět, že to tak dále nejde. Bezstarostné užívání si je pryč. Toho si všiml i průmysl a nastal obrat."
Atalayova náklonnost k automobilům začala brzy. " První auto zaregistrované na mé jméno pro mne znamenalo velkou svobodu." Ovšem ta se projevovala ve skromné podobě: Koupil si Mini. Lakována v barvě lila byla tahle koulející se krabice od bot, vyřezaným střešním oknem pronikal volně dovnitř déšť." Protože první auto je pro muže něco jako první láska, vzpomíná si Atalay dodnes na určité detaily. Tak se celý vůz občas úplně roztřásl a rozklepal. Příčina: zavěšení motoru bylo sežrané rzí a rozpadlo se. Naštěstí tu byl kamarád Paul, dvoumetrový chlapík, který to malé auto za pár peněz opravil. Hrozilo však, že se auto rozpadne, když s ním tenhle dlouhán dělal zkušební jízdu.


Protože ani úporná rez nemůže zničit pravou lásku, vlastní Atalay také ještě dnes jeden Mini v původní verzi. " Z hlediska bezpečnosti samozřejmě nestojí za nic", říká Atalay, " však já vím, jak se auta při nehodě deformují. Setkávám se s tím denně." Protože Atalayovi nevadí, když jeho auta rezavějí, pořídil si ještě jeden Triumph MK III Spitfire. Jezdí s ním (dokonce v závodech veteránů) a ošetřuje jej jeho tchán.


V televizním seriálu Kobra 11 - nová řada odstartovala na RTL tento měsíc - patří automobilové honičky ke stále se opakujícímu schématu. Naskýtá se otázka, zda se Atalay neobává, že se stane vzorem pro nezralé řidiče začátečníky? " Ne, jestli někdo touží porušovat pravidla, bude to dělat tak jako tak. Pak se podívá na závody formule 1 a zkusí jezdit jako oni.", říká.

Televizní komisař dodává: " Taky nosíme zbraně. Nijak je nezbožňujeme, ale používáme je. Nejsme ve filmech žádní superhrdinové, občas taky dostaneme co proto. Ale na konci vždy zvítězí dobro."

Pro Atalaye je tu ještě jeden aspekt seriálu, který je tu jen tak mimochodem. Hraje komisaře Semira tureckého původu. " Tenhle Semir je asimilovaný. Pracuje zcela samozřejmě u policie. Je dobře, že je v televizi policista s takovým původem. Dříve bylo něco takového nutno objasňovat."

Semir neboli Erdogan Atalay bude snad ještě dlouho honit darebáky se svým služebním vozem. Seriál je úspěšný, Atalaye jeho role baví. A na předepsanou rychlost si při policejním nasazení nemusí dávat pozor.

Přeložila paní Dagmar Zemanová, srdečný dík!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 evina evina | E-mail | 26. září 2009 v 13:53 | Reagovat

je to skvele

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama