Procházka s Erdoğanem seriálem Kobra 11

29. května 2008 v 20:16 | Božena |  Erdoğan Atalay a jeho domovský seriál Kobra 11
Hlavní rolí Erdogana Atalaye je role vrchního komisaře dálniční policie Semira Gerkhana v seriálu německé produkce Alarm für Cobra 11, u nás vysílaným pod názvem Kobra 11.
Nakoukneme napřed do zákulisí seriálu samotného- Kobra 11 není zcela typický akční seriál. Jsou to kriminální případy a akční scény, výborná práce kaskadérů, výbuchy, auta létající vzduchem, to je ta pověstná třešnička na dortu.Jak sám Erdogan uvadí. Právě kvůli spojení těchto dvou prvků příběhu a akce je seriál přitažlivý a oblíbený na celém světě. Dříve se akční scény natáčely na dálničních komunikacích, zastavil se provoz a vznikaly akční scény. Nyní má produkčí firma Action concept, která seriál natáčí, vlastní filmovou dálnici. Tuto největší filmovou kulisu světa vybudoval Action concept za rok, a je to vlastně kilometr čryřproudé dálnice, na každém konci se smyčkou, proto se dá jezdit pořád dokola. Tato dálnice však neslouží jen k akčním scénám, jsou zde testována i nová auta německých automobilek.
Trošku k akčním scénám. Auta se před použitím na akční scénu vystužují pevným rámem, všechno, co by mohlo hořet nebo se během scény uvolnit, je z auta demontováno. Při velmi nebezpečných scénách se auto ovládá pomocí počítače. Efektní ohnivé výbuchy, auta létající vzduchem - všechno se natáčí na více kamer a navíc kamery jsou umístěny v bezprostřední blízkosti akce, v odolných schránkách. Kaskaderské kousky herců i kaskadérů, skoky, pády jsou provedeny s pomocí různých zařízení, které je vymrští do výšky a herci nebo kaskadéři dopadnou do žíněnky. Na obzvláště nebezpečné kousky se ale používají figuríny. Tyto akční scény jsou natáčeny dlouhé hodiny a filmový pás je potom sestříhán, takže z celodenní úmorné práce potom vidíme v epizodě třeba minutu nebo dvě. Když vidíme jak naši hrdinové utíkají před ohněm a vraky aut nemusíme se o ně bát, ohnivé scény jsou točeny zvlášť. Na počítači se potom všechno dává dohromady, takže my vidíme výsledný efekt - " naši hrdinové v plamenech." U všech akčních scén se vysoce dbá na bezpečnost všech zúčastněných, ale i tak je práce kaskadérů i herců, velice nebezpečná. Třeba hned první snímek dole, je točený opravdu na živo.
Skoro každá epizoda seriálu začíná na dálnici, a tím je vlastně celý další děj předán do rukou dálniční policie. A tady se necháme provázet celým dosavadním vývojem seriálu Kobra 11, Erdoganem Atalayem, který je nejpopulárnějším seriálovým hercem v Evropě a vlastně jediným původním hercem v Kobře 11.
V roce 1995 začala německá produkční firma Action concept natáčet první díly seriálu Kobra 11. Nikdo tehdy nedoufal, že tento seriál si získá oblibu diváků na celém světě. Pilotní film " Bomby na 92 km " měl v Německu sledovanost přes 10 milionů diváků. Tato hranice nebyla nikdy překonána. I když si myslím, že další pilotní filmy i epizody měly mnohem vyšší úrověň. Divácká zvědavost byla v prvním pilotním dílu ukojena a Kobra si získala svoje stálé diváky. Erdogan Atalay, ( tehdy v roce 1995 mu bylo 29 roků) jako vrchní komisař dálniční policie Semir Gerkhan, nastupuje do děje seriálu v druhé epizodě s názvem " Nový partner" . Společně s Johannesem Brandrupem v roli komisaře Franka Stolteho řeší kriminální případy. A tady pár Erdoganových slov "První řada se natáčela rychle a překotně, až se natáčet přestalo úplně." První epizody to byl jen povrchní děj a samá akční scéna. Johannes se rozhodl seriál opustit. Chtěl zkusit hrát jiné role a jeho vytíženost v seriálu byla tak velká, že mu to nedovolovala. Tvůrci ti naopak tvdí, že Johannes nebyl pro ženskou část diváků přitažlivý, proto seriál opustil. Ať už to bylo jakkoli, po čase se Kobra 11 začala znovu natáčet.
V druhé řadě seriálu do Kobry 11 jako partner Semíra nastoupil Mark Keller jako André Fux, to bylo v roce 1997. Společně s ním se do Kobry 11 dostala i lepší literární předloha, díly měli divákovi co říct. Oba komisaři si báječně rozuměli a v seriálu se usadil i humor. Akční scény byly s dějem perfektě sladěny. Oba herci se jen málokdy nechali zastupovat kaskadéry. Mark Keller zde využil i svoji zdatnost v judu a nakonec i svoje pěvecké schopnosti. Síla zpívat, ale zvítězila a i Mark opouští seriál . Umírá střelen harpunou na Malorce. Mark odchází za svou rodinou, věnuje se zpěvu a příležitostně točí filmy.
Po odchodu Andrého se po boku Semira usadil Tom Kranich, kterého ztvárnil René Steinke. Do seriálu Tom nastoupil v pilotním filmu " Pekelná jízda po dálnici E 4. Tato dvojice kriminálních vyšetřovatelů se stala mezi diváky nejoblíbenější. Přátelství obou herců je vidět i na jejich rolích. Jejich rozhovory jsou vedeny v humorném stylu. Semir nahodí smyčku a Tom mu skvělě sekunduje. Tým dálniční policie to je jedna velká rodina. René s Erdoganem natočili spustu epizod. Nakonec i Reného učinkování v seriálu zmáhá a jak sám říká, je nad jeho fyzické síly. Tom tedy od týmu dálniční policie odchází. A Semir zůstává opět sám.
Poptávka po epizodách seriálu je tak velká, že divákům nestačí pilotní díl a asi 14 epizod jedné řady, a chtějí víc. Jenže René ani Erdogan prostě víc dílů natočit nedokážou. Je rozhodnuto, že seriál Kobra 11 bude posílen o Tým dvě. Jenže druhý tým diváky nenadchl a natáčení bylo zastaveno.
Kobra 11- nasazení týmu dvě
V dalším pilotním díle s názvem " Křest ohněm" nastupuje jako partner Semíra Gerkhana Jan Richter v podání mladičkého Christiana Olivera. Semír společně s Janem řeší další kriminální případy. Úroveň seriálu Kobra 11 je stále velice kvalitní, seriál se dále vyvíjí. Jan a Semír natáčí dvě řady seriálu a dva pilotní díly. V druhém pilotním dílu se nám vrchní komisař Semír ožení se svojí přítelkyní, sekretářkou Andreou. (To bylo v roce 2004 a samotný herec Erdogan Atalay se oženil i v soukroměm životě, jeho manželkou se stala dlouholetá přítelkyně, herečka Astrid Ann Marie Pollmann). Nakonec i Christian v seriálu končí a rozhodne se znova odejít do Ameriky, odkud do Kobry přišel.
Do Kobry 11 s k velké radosti diváků znovu vrací Tom Kranich v podání Reného Steinkeho. Znovu se nám před očima odvíjí kriminální případy, řešené dálničními komisaři. Z Kobry 11 se rozhodne odejít Andrea, filmová manželka Semíra. Naštěstí ji tvůrci seriálu nechávají žít a posílají ji na mateřskou dovolenou, Semir tak má svoji rodinu,do které mu přibyla dcera Aida. Andrea si ještě v Kobře 11 někdy krátkou roli manželky Semíra zahraje. Na její uvolněné místo nastupuje nová sekretářka Petra, která se stane Tomovou láskou. René se rozhodne seriál natrvalo opustit a tvůrci ho nechávají zemřít, Tom je zastřelen v pilotním dílu " Na život a na smrt ". Z Kobry odchází i Petra.
V tomto pilotním dílu do Kobry 11 nastupuje další Semírův parťák Chris Ritter v podání Gedeona Burkharda, který je známý ze seriálu Komisař Rex. Uvedení Gedeona do Kobry 11 však není šťastná volba. Už na začátku si oba herci moc nerozumí a to se odráží i na jednotlivých epizodách. Dialog herců už nemá ten humorný nádech, oba pracují spíše jednotlivě. Toto všechno se odráží i na sledovanosti seriálu v Německu. Sledovanost se stala tak nízká, že se dokonce RTL rozhodla díly Kobry 11 neopakovat. Naštěstí poslední díl sledovanost zase zvednul, takže můžeme i na RTL opákování Kobry 11 sledovat. Po dvou řadách Gedeon učinkování v seriálu končí. Tak i jeho Chris je při jedné akci zastřelen.
Nyní , už dvanáctý rok, se natáčí další epizody, tentokrát je partnerem Semíra Ben Jäger v podání Toma Becka, ten stejně jako kdysi Erdogan do Kobry 11, přichází ve svých 29 letech. V týmu Kobry 11 vládne opět pohoda. Jaké budou další epizody? Jak dlouho bude Erdogan schopný natáčet náročné akční scény? Možná by i on seriál opustil, ale nechce miliony svých fanoušků, které ho ženou dál do práce, zklamat....
A jakou má Erdogan fyzičku ? No to můžete na snímku dole, posoudit sami.

A na závěr Erdoganova slova:

"Vzpomínám na to, kdy na úspěch "Cobry 11 ještě málokdo věřil, a potom přišlo ze světa tolik úspěšných mínění na akční seriál . Já už hraji přes jedenáct let komisaře "Semira Gerkhana" v "Alarm für Cobra 11", a nacházím to okouzlující, že po mnohých letech přes úspěch nikdo neodpočíval , ale všichni s dálniční policií stále rostou.Tak také nové pořadí je napínavá zábava, která by bez připraveného spolupracovníka nebyla úplně možná, ale také by nebyla možná bez věrných fanoušků a publika, kteří nás již tak dlouho doprovází. Děkuji mnohokrát !"

volně přeloženo ©(březen 2008,úryvek z článku RTL Všechna práva u RTL/RTL klub)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 míša míša | 9. července 2008 v 9:46 | Reagovat

máš pěkný blog

2 Melouš:) Melouš:) | E-mail | 1. srpna 2009 v 15:39 | Reagovat

Áááá..užasnýý blog:)Fakt skvělýý...

3 mimi mimi | 4. února 2010 v 13:54 | Reagovat

Máš skvělej blog !...Ja žeru Gedyho (chrissa) kuli nemu jse koukam na kobru je fakt boží :-* V

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama